Sākums
Lasītava
Darbinieki sēro ne tikai par zaudētajiem tuviniekiem, bet arī par netaisnību un pārmaiņām profesionālajā dzīvē. Zaudējumi darbā, piemēram, amata vai kolēģa zaudēšana, var būt tikpat emocionāli sāpīgi kā personiskie zaudējumi.
Kas var palīdzēt izkļūt no riteņa? Kā plānot dienu? Kas var palīdzēt izvērtēt prioritātes? Kas var palīdzēt noturēt fokusu?
Lai pārvarētu šķēršļus, izaicinājumus, grūtības ir svarīgi saprast, kādas ir Tavas vērtības un vajadzības darbā. Jāatceras, ka grūtību pārvarēšana var prasīt gan laiku, gan dažādus resursus.
Darbā ir brīži, kad stress ir pār pārēm. Kā šādos brīžos saglabāt mieru un mazināt stresu? Pirmā svarīgākā lieta ir ikdienas ieradumi - regulāras fiziskās aktivitātes, sabalansētas un regulāras ēdienreizes, pietiekams miegs, sociālais atbalsts, laika plānošana u.c.
Panākumu atzīmēšana darbā ir svarīgs veids, kā atpazīt savus sasniegumus un palielināt motivāciju, apmierinātību ar darbu.
Viena no saziņas stratēģijām, kas var ievērojami uzlabot mijiedarbību darba vietā ir "Jā un" izmantošana, "Jā, bet" vietā.
Vai meklē lielāku piepildījumu savā karjerā? Izmēģini "darba darināšanu" — pārveido savu darba pieredzi, lai tā atbilstu tavām stiprajām pusēm un vērtībām.
Mēdz gadīties, ka darba vidē kolēģi tiek stereotipizēti, uzliekot tiem konkrētas "birkas". Tie ir aizspriedumi, vispārinājumi par kolēģiem, pamatojoties uz viņu īpašībām, lomām, etnisko izcelsmi u.c.
Tāpat kā koferi, arī profesionālā identitāte ir visdažādākajās formās un izmēros. Dažas ir gludas un pulētas, savukārt citās ir daudz unikālu uzlīmju un ielāpu.
Prasības pret mūsdienu darbinieku ir augušas, palielinājies ir arī darba apjoms, nepieciešams apgūt jaunas prasmes un risinājumus darbu veikšanai, jāatrod balanss starp darba un privāto dzīvi. Straujas pārmaiņas rada spriedzi. Tādēļ svarīgi ir parūpēties pašam par sevi.
Aktīvā klausīšanās ir komunikācijas paņēmiens, kas nozīmē pilnīgu saikni ar runātāju gan verbāli, gan neverbāli, lai saprastu viņa vēstījumu.
Ne vienmēr konflikti ir acīmredzami un skaļi, tie var būt arī slēpti. Konfliktu risināšana darba vietā prasa pacietību, empātiju un vēlmi sadarboties.
Vai esi kādreiz pamanījis, ka ir daži kolēģi, kuri šķiet draudzīgi un jauki, bet aiz muguras dara pilnīgi pretējo? Iespējams tie ir tie kolēģi, kas veic pasīvo agresiju.
Pie kā Tu vērsies, kad ir nepieciešams "skats no malas"?
Mobings ir pret darbinieku veikta psiholoģiskā vardarbība darba vietā, kad viens vai vairāki kolēģi sistemātiski naidīgā veidā vēršas pret citu kolēģi, piemēram, pastāvīgas kritikas izteikšana, izslēgšana, baumu izplatīšana.
Var gadīties, ka darbu dunā atstāj novārtā vissvarīgāko resursu, kas tev ir - sevi pašu.
Prokrastinācija ir apzināta svarīgu, nepieciešamu darbību atlikšana, novilcināšana, neņemot vērā iespējamās negatīvās sekas.
Skaidru profesionālo robežu noteikšana ir ļoti svarīga veselīgas un produktīvas darba vides izveidē.
Darbā var gadīties nonākt situācijās, kad izaugsme šķiet apgrūtināta un iespējas ir ierobežotas...
Ko ņemt vērā to sniedzot?
Sakot "nē", var justies neērti, it īpaši, ja vēlies būt izpalīdzīgs un atbalstošs. Tomēr pastāvīga "jā" teikšana var izraisīt izdegšanu, samazināt produktivitāti un apdraudēt tavu labbūtību darbā.
Fantazēšana par aizlidošanu uz tālu salu vai došanos ceļojumā vienatnē varētu šķist ideāls risinājums, taču tas bieži vien ir tikai pagaidu risinājums.
"Kamols kaklā" ir vairāk nekā tikai fiziska izpausme, nereti tā ir ķermeņa reakcija uz stresu vai apspiestām emocijām.
Dažkārt darbu apjoms var līdzināties viļņiem, kas gāžas pār tevi bez apstājas.
"Tuneļa redze" darbā ir stāvoklis, kad koncentrējies tikai uz savu tiešo uzdevumu vai mērķi, ignorējot plašāku kontekstu vai iespējamās sekas.
Bieži tiek aizmirsts pārtraukumu nozīmīgums. Bet vai zināji, ka regulāri pārtraukumi patiešām var palielināt Tavu produktivitāti un radošumu?
Pārmērīga domāšana (overthinking) ir pārlieku liela kavēšanās pie domām, bieži analizējot pagātnes notikumus vai uztraucoties par nākotni līdz stresam, neizlēmībai un nogurumam.
Tā tiek definēta kā pēkšņa saziņas pārtraukšana, neinformējot otru iesaistīto pusi par saziņas pārtraukšanas iemesliem. Sīkāk par to šajā rakstā.
Katrs stresu var piedzīvot atšķirīgi. Ja izjūti stresu un tas ietekmē Tavu dzīves kvalitāti, ir svarīgi meklēt profesionālu palīdzību.
Strādājot attālināti svarīgi ir parūpēties arī par savu labbūtību un darba vidi.
Emocijas ir ķermeņa reakcijas, kas rodas, kad tiek pievērsta uzmanība, tiek reaģēts uz iekšējiem un ārējiem notikumiem, kas ir nozīmīgi. Emocijas mudina rīkoties. Tās var kaitēt, ja konkrētajā situācijā ir neatbilstošas intensitātes vai ilguma.
Izdegšanas profilaksei nozīmīgi veikt pašpalīdzības aktivitātes, piemēram, aktualizēt rūpes par sevi, robežu novilkšana starp darba un privāto dzīvi, laika plānošana, atbalsta saņemšana u.c.
Komunikācija ir neatņemama sastāvdaļa katra cilvēka ikdienā. Efektivitāte un produktivitāte ir saistīta ar labām komunikācijas prasmēm. Komunikācijas procesā var rasties grūtības jeb komunikācijas barjeras, kas ietekmē komunikācijas kvalitāti.
Manipulācija darbā ir citu ietekmēšana personīga labuma gūšanai. Tā var izpausties, kā dezinformācija, emocionāls spiediens vai kolēģu ieguldījuma mazināšana.
Kas ir supervīzija? Kā tā norisinās? Kā sagatavoties? Kādi ir tās veidi?
Individuālā Supervīzija ir konsultatīvs atbalsts mērķu sasniegšanai, profesionālajai pilnveidei un sevis izpratnei.
Kas īsti ir refleksija? Refleksija ir nozīmīga supervīzijas sastāvdaļa. Refleksija ir prāta darbība, kas vērsta uz savas un citu cilvēku darbības, un tās cēloņu, seku sakarību izprašanu.