Izdegšana
Izdegšana tiek definēta kā psiholoģisks sindroms, ko izraisa hroniski starppersonu stresa faktori darba vidē.
Izdegšanai raksturīgi:
- Emocionālo spēku izsīkums
- Depersonalizācija
- Profesionālās efektivitātes samazināšanās
Enerģijas zudums, izsīkums un nogurums.
Negatīva attieksme pret klientiem, emocionāla uzbudināmība, aizkaitināmība, ideālisma zudums.
Samazināta produktivitāte, morāles pavājināšanās un nespēja tikt galā ar stresa faktoriem.
Valsts pārvaldes darbinieku iesaistīšanās pētījuma rezultāti liecina, ka izdegšanas risks ir palielinājies - 2022. gadā 16,63% respondenti uzrāda izdegšanas pazīmes, salīdzinājumā ar 2021. gadu tie bija 12,75% (Valsts kanceleja, 2023).
Izdegšanas pazīmes
-
😓 Izsīkums (emocionāls un/vai fizisks)
Ilgstošs emocionāls izsīkums. Bieži tiek piedzīvotas grūti izturamas emocijas - dusmas, skumjas, bailes. Nogurums. Iespējamie fiziskie simptomi - galvassāpes, vēdera sāpes, apetītes vai miega izmaiņas.
-
🙅 Izolācija (nevēlēšanās socializēties)
Izvairīšanās no sociāliem pasākumiem. Izvairīšanās no socializēšanās ar draugiem, ģimenes locekļiem un kolēģiem. Neatbildēšana uz telefona zvaniem. Izvairīšanās no atvērtiem jautājumiem.
-
✈️ Izbēgšanas fantāzijas (piemēram, fantāzijas par aizbēgšanu no darba)
Domas darba laikā, ka kaut kur citur šobrīd ir daudz labāk. Domas, ka darba vietā varētu notikt kādas mācības, seminārs, kuru dēļ būtu iespējams īslaicīgi atrauties no darba. Fantāzijas par bēgšanu vai došanos atvaļinājumā vienatnē.
-
😡 Aizkaitināmība
Pēkšņas dusmas, aizkaitināmība, piemēram, gatavošanās darba sapulcei, var šķist nepārvarama, it īpaši, ja viss nenotiek, kā plānots. Sākušas kaitināt lietas, darbi, kurām agrāk nepievērsāt lielu uzmanību.
-
🤒 Pēkšņa saslimšana
Bieža slimošana. Sāpes bez acīmredzama iemesla. Spēcīgs nogurums darba dienas noslēgumā. Imunitātes pazemināšanās.
(Fraga, 2019)
Līdzīgi kā saaukstēšanās vai saslimšana, arī izdegšana nav redzama uzreiz.
12 izdegšanas pakāpes
Psihologi Herberts Freidenbergers (Herbert Freudenberger) un Geils Norts (Gail North) ir izdalījuši izdegšanas sindroma 12 fāzes:
-
Pārmērīgas ambīcijas
Bieži vien cilvēkiem, kuri uzsāk jaunu darbu vai veic jaunu uzdevumus, pārāk lielas ambīcijas var izraisīt pamatu izdegšanai.
-
Uzcītīgāka strādāšana
Ambīcijas rada papildu slodzi.
-
Nevērība pret savām vajadzībām
Retāk tiek veltīts laiks savām vajadzībām, piemēram, miegam, vingrošanai, ēšanai, rūpēm par sevi u.c..
-
Konfliktu pārvirze
Savās grūtībās biežāk tiek vainoti citi, piemēram, tiek vainots priekšnieks, darba prasības vai kolēģi.
-
Laika trūkums ar darbu nesaistītām vajadzībām / vērtību izmaiņas
Visa uzmanība un laiks tiek veltīts darbam. Atteikšanās no laika pavadīšanas ar ģimeni un draugiem, samazinās laiks, kas tiek veltīts vaļaspriekiem.
-
Noliegums
Pieaug nepacietība pret apkārtējiem. Par šī brīža situāciju tiek vainots laika trūkums un pārmērīgs darba apjoms.
-
Izstāšanās
Regulāra atteikšanās pavadīt laiku ar draugiem un ģimeni. Aicinājumi socializēties (piemēram, kino apmeklējums, vakariņas, pasākumi) sāk šķist apgrūtinoši, nevis patīkami.
-
Uzvedības izmaiņas
Agresīvākā uzvedība un komunikācija, nesavaldība, bieži vien saskarsmē ar līdzcilvēkiem.
-
Depersonalizācija
Izjūta, ka ir grūtības kontrolēt savu dzīvi. Tiek saskatīti tikai pienākumi.
-
Iekšējs tukšums vai trauksme
Iekšēja tukšuma izjūta, trauksme. Bieži vien to mēdz kompensēt ar atkarību izraisošām vielām, azartspēlēm vai pārmērīgu ēšanu.
-
Depresijas iezīmes
Dzīves nozīmes zaudēšana, bezcerības izjūta, bieža skumju pieredzēšana.
-
Psiholoģisks un / vai fizisks sabrukums
Psiholoģiskas un / vai medicīniskas palīdzības nepieciešamība.
(Kaschka et.at., 2011)
Izdegšanas profilakse
-
⚖️ Darba un privātās dzīves līdzsvars
Skaidras robežas starp darbu un personīgo dzīvi. Konkrēta darba laika ievērošana. Atslēgšanās no darba, tai skaitā ar darbu saistītu e-pastu, ziņojumu nesūtīšana ārpus darba laika.
-
💆Rūpes par sevi
Rūpes par savu fizisko, psihisko un emocionālo labbūtību. Laika atvēlēšana aktivitātēm, kas jums patīk, piemēram, fiziskām aktivitātēm, vaļaspriekiem un laika pavadīšanai ar draugiem, ģimeni. Miega higiēnas ievērošana (https://www.sleepfoundation.org/sleep-hygiene/healthy-sleep-tips), sabalansētas un regulāras ēdienreizes, relaksāciju praktizēšana, piemēram, meditācijas vai dziļā elpošana.
-
📈 Darba slodzes un termiņu plānošana
Uzdevumu prioritizēšana, uzdevumu deleģēšana, kad tas nepieciešams, komunikācija ar kolēģiem vai vadītāju par reāliem termiņiem un darba slodzes sadalījumu. Izvairīšanās uzņemties vairāk, nekā var izdarīt.
-
🧘 Stresa mazināšanas metožu praktizēšana
Tie var būt vingrinājumi, joga, apzinātības praktizēšana, dienasgrāmatas rakstīšana vai citas aktivitātēs, kas palīdz atpūsties un relaksēties. Ir pierādīts, ka apzinātības praktizēšana palīdz samazināt arī stresa līmeni darba vietā (Mohammed et.al., 2018) un emociju apzināšanās var samazināt izdegšanas risku (Maffett, et.at., 2022).
-
🚶 Regulāru pārtraukumu ieviešana
Īsi pārtraukumi visas dienas garumā var palīdzēt atsvaidzināt prātu un novērst nogurumu. Pārtraukumos var nomainīt savu fizisko darba vietu, izstiepties, pastaigāties vai veikt citas aktivitātes, kas palīdz uzlādēties.
-
👥 Sociālais atbalsts
Dalīšanās ar savām izjūtām un bažām ar uzticamām personām, kuras var sniegt atbalstu. Lūgt palīdzību līdzcilvēkiem, kad tas ir nepieciešams. Vērsties pie profesionāla atbalsta. Atbalsta tīkla izveide var palīdzēt mazināt stresu un radīt piederības sajūtu.
-
🔎 Stresa avotu identificēšana
Tie var būt - darba slodze, toksiska darba vide, atbalsta trūkums vai citas problēmas. Pasākumu veikšana, lai novērstu šos faktorus, piemēram, problēmu pārrunāšana ar vadītāju vai profesionāla atbalsta meklēšana.
-
⏱️ Laika plānošana
Piemēram, uzdevumu prioritizēšana, reālu mērķu izvirzīšana un lielāku projektu sadalīšanu mazākos posmos. Tas var palīdzēt organizēt darbus un mazināt aizņemtības sajūtu.
📱 Mobilās lietotnes izdegšanas profilaksei
Mūsdienu tehnoloģiju laikmetā ir pieejamas arī dažādas mobilās lietotnes, kas var uzlabot labbūtību. Ir pierādīts, ka mobilās lietotnes palīdz izdegšanas sindroma mazināšanai (Orosa-Duarte et.al., 2021; Godia et.al., 2020) un tās var ievērojami samazināt stresu (Gbeddy, 2021).
Dažas no mobilajām lietotnēm, kas var palīdzēt novērst izdegšanu un veicināt labbūtību:
-
Veicina apzinātību. Pieejamas meditācijas, apzinātības pastaigas audio gida pavadībā dažādās pastaigu takās un apskates objektos Pierīgā.
-
Pieejamas meditācijas, relaksējoša mūzika, elpošanas vingrinājumi un miega stāsti, lai palīdzētu mazināt stresu, veicinātu relaksāciju un uzlabotu miega kvalitāti.
-
Piedāvā dažādus meditācijas vingrinājumus, lai palīdzētu pārvaldīt stresu, uzlabotu koncentrēšanās spējas un labsajūtu.
-
Palīdz uzlabot koncentrēšanās spējas un produktivitāti. Lietotne ir ar spēles elementu, proti, tiek stādīti virtuāli koki, un tie aug tik ilgi, kamēr netiek lietots telefons.
-
Palīdz mazināt stresu un uzlabo emocionālo labsajūtu. Tā piedāvā personalizētas dziesmas, pamatojoties uz izvirzītajiem mērķiem un vajadzībām.
-
Palīdz veidot veselīgus ieradumus. Tā piedāvā dažādas aktivitātes labsajūtas uzlabošanai, tai skaitā, meditācijas, vingrošanu, produktivitātes veicināšanu un miegu novērošanu.
-
Pieejamas dažādas meditācijas, elpošanas vingrinājumi, jogas ieraksti, mūzika.
-
Garastāvokļa un aktivitāšu dienasgrāmata, kas palīdz izprast savas emocijas un ikdienas modeļus.
-
Tiešsaistes konsultāciju un emocionālā atbalsta lietotne, kas nodrošina bezmaksas, anonīmas tērzēšanas sesijas ar apmācītiem klausītājiem un terapeitiem. Tas var būt noderīgi, ja ir nepieciešams kāds, ar ko runāt vai meklēt atbalstu stresa vai izdegšanas periodos.
-
Specializēta lietotnes Headspace versija, kas paredzēta labbūtības uzlabošanai darba vietā. Tajā pieejamas meditācijas, vingrinājumi stresa pārvarēšanai un paņēmieni, lai uzlabotu koncentrēšanās spējas un produktivitāti darba vidē.
Svarīgi atcerēties, lai gan šīs lietotnes var būt noderīgas, tās nevar aizstāt profesionālu palīdzību. Ja izdegšanas simptomi saglabājas vai pasliktinās, ir svarīgi meklēt profesionālu atbalstu. Supervīzija ir viens no atbalsta veidiem, lai regulāri aktualizētu savu labbūtību darba vidē un mazinātu stresa faktorus. Ir pieradīts, ka supervīzija būtiski samazina izdegšanas risku (Iosim et.al., 2022).
Avoti 📖:
- Fraga, J. (2019, May 18). A Guide to Burnout. Healthline.
- Gbeddy, G. (2021). Using Mindfulness-Based Practice to Reduce Work-Related Stress and Burnout Among Psychiatric Nurses. The University of North Carolina at Chapel Hill ProQuest Dissertations Publishing.
- Godia, J., Solsona, F., Abella, F., Vilaplana, J., Calvo, A., & Mitjans, A. (2020). BurnOut: an App for Diagnosing Burnout. Journal of Medical Research. 1-9.
- Iosim, I., Runcan, P., Dan, V., Nadolu, B., Runcan, R., Petrescu, M. (2022). The Role of Supervision in Preventing Burnout among Professionals Working with People in Difficulty. International Journal of Environmental Research and Public Health, 19, 160.
- Kaschka, W.P., Korczak, D. & Broich, K. (2011). Burnout: A fashionable diagnosis. Dtsch Arztebl Int. 108(46): 781-787.
- Maffett, A.J., Paull, D.N., Skeel, R. L., Kraysovic, J. N., Hatch, B., O'Mahony, S., Gerhart, J.I. (2022). Emotion Dysregulation and Workplace Satisfaction in Direct Care Worker Burnout and Abuse Risk. JAMDA, Volume 23, Issue 7, 1257 -1261.
- Maslach, C., & Leiter, M. P. (2016). Understanding the burnout experience: recent research and its implications for psychiatry. World Psychiatry: Official Journal of the World Psychiatric Association (WPA). 15(2), 103-111.
- Mohammed, W. A., Pappous, A. S., Muthumayandi, K., & Sharma, D. (2018). The effect of mindfulness meditation on therapists body awarness and burnout in different forms of practice. European Journal of Psychotherapy. 20(4), 1-12.
- Orosa-Duarte, A., Mediavilla, R., Mu~noz-Sanjose, A., Palaoa, A., Garde, J., Lopez-Herrerob, V., Bravo-Ortiz, M., Bayona, C., Rodrıguez-Vega, B. (2021). Mindfulness-based mobile app reduces anxiety and increases self-compassion in healthcare students: A randomised controlled trial. Medical teacher, Vol.43 (6), p.686-693.
- Valsts kanceleja. (2023). Valsts pārvaldes darbinieku iesaistīšanās pētījums 2022: rezultāti. Aptauja par valsts pārvaldē nodarbināto iesaistīšanās līmeni un to ietekmējošiem faktoriem.
- World Health Organization. (2019, May 28). Burn-out an "occupational phenomenon": International Classification of Diseases.